Füsioteraapia

Füsioteraapia teenuse tunnuspilt / Physiotherapy service cover photo

Füsioteraapiast

Füsioteraapia on tervishoiu haru, mille eesmärgiks on hinnata, taastada ja arendada inimese liikumisvõimet ning funktsionaalset ja füüsilist võimekust erinevate terviseprobleemide ja -vaevuste korral. Sõltuvalt inimest vaevavast probleemist on füsioterapeudi peamisteks töövõteteks:

    • füsioterapeutiline hindamine,
    • nõustamine ja konsulteerimine (sh patsiendi/kliendi õpetamine),
    • manuaalteraapia (sh massaaž),
    • terapeutilised harjutused,
    • erinevad füüsikalise ravi vahendid (nt ultraheli-, magnet- ja laserravi).

Füsioterapeudi tegevuse tulemusena paraneb patsiendi/kliendi elukvaliteet ning füüsiline ja funktsionaalne võimekus.

Füsioterapeudist võib olla abi kõikvõimalike erinevate terviseprobleemide korral, sealhulgas:

    • skeleti-lihassüsteemi vaevused (nt lihas- või liigesvalu, vigastused, rühihäired);
    • neuroloogilised häired (nt insuldijärgne taastusravi, perifeersete närvide vigastused ja kaebused);
    • sisehaiguste valdkonda kuuluvad haigused ja probleemid (nt südame-veresoonkonna kaebused, hingamiselundkonna häired, reumatoidartriit, podagra);
    • traumast taastumine või operatsiooniks valmistumine/ operatsioonist taastumine.

Füsioteraapia protsessi ülesehitus

Tavapäraselt koosneb Gymnasium Füsioteraapia füsioterapeutiline lähenemine järgnevatest etappidest:

    1. Patsiendi ja tema haiguslooga tutvumine: patsiendi kaebuste, haiguse eelloo (anamneesi) ja varasemalt teostatud uuringute, püstitatud diagnooside ja teostatud protseduuride/ravivõtete kaardistamine. Lisaks eelnevale on oluline osa ka patsiendi varasemate ja praeguste liikumisharjumuste ning elutempo kohta info kogumisel.
    2. Patsiendi füsioterapeutiline hindamine ning põhiprobleemi ja selle tekkepõhjuste väljaselgitamine: patsiendi rühi, põhiliigutuste liigutusmustrite, asenditeadlikkuse ja füüsilise võimekuse hindamine (näiteks liigesliikuvuse, lihasjõu ja -vastupidavuse, lihaselastsuse, lihastoonuse, jpm hindamine). Sõltuvalt terviseprobleemist ka muud hindamismeetodid (nt akuutsete vigastuste korral spetsiifilised kliinilised testid, neuroloogiliste kaebuste korral neuroloogilised katsud ja testid, jpm).
    3. Põhiprobleemi ja tekkepõhjuste sõnastamine ja selgitamine patsiendile: füsioterapeutilise hindamise leidude tutvustamine ja selgitamine patsiendile. Pean seda üheks olulisimaks osaks teraapiaprotsessist, kuna olen veendunud, et põhjalik arusaam inimest vaevavast terviseprobleemist ning seda põhjustanud ja leevendavatest mehhanismidest on eduka taastumisprotsessi aluseks.
    4. Eesmärkide seadmine ja raviplaani koostamine koostöös patsiendiga: realistlike ja motiveerivate eesmärkide seadmine ning nende saavutamiseks vajaliku raviplaani koostamine, mis arvestaks patsiendi eluviisist ja -tempost tulenevate iseärasuste, võimaluste ja piirangutega.
    5. Terapeutilised harjutused, manuaalteraapia, füüsikaline ravi: patsienti vaevavast terviseprobleemist sõltuvalt sobilike ravimeetodite teostamine. Erinevat laadi probleemid ja tekkepõhjused vajavad erinevaid lähenemismeetodeid, mistõttu on iga teraapiaprotsessi viimane etapp individuaalne. Levinumateks meetoditeks on erinevad terapeutilised harjutused koos korrektse ja optimaalse sooritustehnika õpetamisega (tasakaalu-, jõu-, vastupidavus-, koordinatsiooni-, erinevat tüüpi venitus- ja lõdvestusharjutused, jpm), manuaalteraapia ja füüsikaline ravi.

 

Pole kindel, kas füsioteraapia on õige viis Teid vaevava mure lahendamiseks? Võtke meiega ühendust ning selgitame selle koos välja.

Korduma kippuvad küsimused

Esimesel võimalusel. Juhul kui Teid vaevab tervisemure, mille puhul arvate, et füsioterapeut võiks aidata, ei tasu vastuvõtule tulekuga viivitada – valdav osa probleeme iseeneslikult ei lahene ning kipub ajaga enamasti hoopis süvenema. Füsioterapeudi abiga leiate viisi probleemi lahendamiseks, leevendamiseks või koguni ennetamiseks.

Probleemi lahendamiseks vajaminev teraapiakordade arv sõltub suuresti patsienti vaevavatest terviseprobleemidest/ probleemist. Lihtsamate kaebuste korral võib abi olla ka vaid ühest visiidist, keerukamate puhul kahest kuni neljast korrast. Valdav osa kaebusi saab piisava lahenduse kahe kuni kolme teraapiakorraga. Mõningatel juhtudel võib olla vajalik ka arengudünaamika hindamine mõne nädala või kuu möödudes.

Lühikokkuvõte levinumatest probleemidest, millega füsioterapeut Teid aidata saab, on loetletud selle vahelehe esimeses osas “Füsioteraapiast” lõigus. Juhul, kui Te pole kindel, kas füsioteraapiast võiks olla abi Teid vaevava probleemi lahendamisel, võtke julgelt meiega ühendust ning aitame välja selgitada, mis on Teie olukorras sobivaim ravidistsipliin.

Gymnasium Füsioteraapia teenuste eest on võimalik tasuda Stebby kaudu, ülekandega arve alusel (peale vastuvõttu) või sularahas (koha peal). Kaardimakse võimalus kahjuks puudub. Samuti ei ole hetkel võimalik visiidi eest tasuda Tervisekassa kaudu, kuna Gymnasium Füsioteraapia ei ole Tervisekassa lepinguline partner.

Kõik Gymnasium füsioteraapia stuudio teenused on püsivalt vähemalt 20% soodsamad kõigile alarmteenistuste töötajatele (st pääste, politsei ja kiirabi) ning pensionieas klientidele (vanus vähemalt 65 eluaastat). PS! Soodustuse saamiseks lisa palun esmasel pöördumisel aega broneerides “pöördumise põhjuse” lahtrisse oma töövaldkond (näiteks “pääste”) või pensionäri staatuse puhul “pensionär”.

Lisaks pakub Gymnasium Füsioteraapia soodushinnaga füsioteraapia paketti, mis sisaldab esmavisiiti ning kaht kordusvisiiti (ükshaaval soetamisega võrreldes sääst 30 €). Pakett kehtib kaks kuud soetamise kuupäevast. Samuti tasub silma peal hoida Gymnasium Füsioteraapia Instagrami kontol, ja  blogil, kuna info hooajaliste sooduspakkumiste kohta avaldatakse esimesena just seal.

Soovitame enne vastuvõtule tulemist mõelda enda jaoks läbi ning tuletada meelde enda peamised kaebused, haiguslugu ja sümptomid. Samuti on mõistlik võtta kaasa sobilik riietus (füsioterapeutiliseks hindamiseks võiks olla tegu sellise riietusega, mis Teie liikumist ei piira, kuid samas poleks nii lohvakas, et oleks keeruline Teie rühti ja liigeste seisundit hinnata; enamasti on sobilik sportlik riietus). Füsioteraapia vastuvõtule tulles on samuti palju abi sellest, kui Teil on võimalik kas kaasa võtta või eelnevalt e-kirja teel saata varasem haiguslugu ja uuringute vastused.